Sprawdź, jakie buty wybrać, aby jogging zimą był przyjemny!

0
401
Sprawdź, jakie buty wybrać, aby jogging zimą był przyjemny!

Okres zimowy dla wielu osób oznacza dłuższą przerwę w bieganiu. Jednak czy wiesz, że wcale nie musisz tracić formy w najchłodniejszej części roku? Wyposaż się w odpowiedni strój i ruszaj na jogging!

Buty do biegania zimą – jakie wybrać?

Zimowe buty do biegania powinny wyróżniać się wieloma cechami, dzięki którym zadbasz o swój optymalny komfort. Pamiętaj, że zimowe kozaki czy śniegowce to buty przeznaczone typowo do marszu, a co za tym idzie – są wyposażone w dodatkowe ocieplenie. W przypadku obuwia dla biegaczy – niepotrzebne jest żadne dodatkowe wypełnienie, bowiem sam ruch i rytmiczne uderzenia stóp o podłoże sprawiają, że stopy po prostu nie marzną.

Jest jednak coś, na co należy zwrócić uwagę. Podczas gdy letnie czy jesienne buty do biegania mogą być wyposażone w specjalną siateczkę ułatwiającą odpowiedni przepływ powietrza – w przypadku zimowych butów do biegania lepiej jest wybrać model z minimalną ich ilością. W ten sposób uchronisz się przed wilgocią, która bardzo często znajduje się na chodnikach czy leśnych ścieżkach, po których biegasz. Rozpryskująca się pod stopami woda nie przedostanie się do środka buta, który jest pozbawiony dodatkowych otworów.

Temperatura a wybór butów do biegania

Zimą biegamy w zdecydowanie niższych temperaturach niż latem czy wiosną. Zdarza się nawet, że słupki termometrów wskazują temperaturę poniżej zera – w takiej sytuacji warto skrócić trasę lub wybrać się na jogging w obuwiu trekkingowym. 

Jeśli jednak temperatura oscyluje w granicach zera, typowe buty do biegania na okres zimowy powinny okazać się wystarczające. Pamiętaj jedynie, by wybrać model niewykonany w całości z siateczki, o której pisaliśmy powyżej – w ten sposób zapewnisz sobie optymalną ochronę przed chłodem.

Wilgoć, śnieg, roztopy – jak sobie z nimi radzić?

W najchłodniejszej części roku mierzymy się nie tylko z niesprzyjającą temperaturą, ale również opadami atmosferycznymi, których z reguły jest więcej niż wiosną czy latem. W takim przypadku chodzi nie tylko o to, aby zadbać o ciepło podczas biegania, ale również – a może przede wszystkim – by uchronić się przed nieprzyjemnym wypadkiem związanym ze śliskim podłożem.

Dlatego też zimowe buty dla biegacza powinny być wyposażone w zdecydowanie lepsze bieżniki niż obuwie na okres letni. Dodatkowo, możesz zastanowić się nad zakupem modelu, który posiada dodatkową membranę, dzięki której nawet rozpryskująca się spod Twoich stóp woda nie przedostanie się do wnętrza buta, dbając tym samym o pełen komfort podczas biegania.

Pamiętaj o reszcie stroju!

Weź pod uwagę, że nawet najlepsze buty nie sprawią, że jogging zimą będzie przyjemnością, jeśli zupełnie zbagatelizujesz odpowiedni dobór reszty stroju. Postaraj się wybrać bieliznę termiczną, która dobrze przylega do ciała – tylko w taki sposób możesz mieć pewność, że ubranie spełni swoją rolę w odpowiedni sposób. Dodatkowo, weź pod uwagę że wierzchnia warstwa odzieży powinna maksymalnie zabezpieczać przed wilgocią – dlatego tutaj dobrze sprawdzą się m.in. kurtki wodoodporne, chroniące również przed wiatrem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here