Krawat a może mucha? Kiedy warto je zakładać?

0
643
Krawat a może mucha? Kiedy warto je zakładać?

Krawaty i muchy to dodatki, które powinny zagościć w każdej męskiej szafie. Założone stosownie do okazji dodają elegancji i klasy. W niektórych sytuacjach są wręcz wymagane, więc koniecznie należy dopasować je do całej stylizacji. W jakich sytuacjach nosić krawat, a kiedy zakładać muchę? Tych zasad należy przestrzegać!

Mucha – kiedy możemy ją zakładać?

Mucha w przeciwieństwie do krawatu nie jest dodatkiem casualowym, więc powinna towarzyszyć mężczyźnie w sytuacjach zdecydowanie formalnych. Przede wszystkim zakłada się ją na bardzo uroczyste okazje, gdzie obowiązuje określony dress code, np. white lub black tie, który wymaga założenia czarnej marynarki, smokingu czy fraka oraz białej, klasycznej i eleganckiej koszuli – wtedy zawsze dopełnieniem jest mucha. Taki elegancki outfit obowiązuje na uroczystych galach i innych wyjątkowych wydarzeniach, które odbywają się wieczorem, np. koncert w operze czy filharmonii.   

Muchę można również założyć na inne ważne i uroczyste wydarzenia, np. własny ślub, jeśli tylko pan młody chce się w jakiś sposób wyróżnić. Oczywiście może ją również założyć gość weselny, ale trzeba odpowiednio skomponować ją z pozostałymi elementami garderoby. Mucha pasuje między innymi do kamizelek, a także szelek i eleganckiej poszetki połączonych z białą koszulą i spodniami w stylu włoskim, wtedy możemy nosić ją nawet bez marynarki. 

Na największych galach mucha powinna być w jednolitym kolorze, tj. czarna lub biała, natomiast na takich jak ślub czy inna uroczystość dopuszcza się także muchy we wzorki i w innych kolorach. W ten sposób dodajemy stylizacji nieco zadziorności. Warto także pamiętać, że mucha optycznie powiększa twarz, dlatego tęższy pan powinien zdecydować się na większy model muchy. 

W jakich sytuacjach zakładać krawat? 

Krawat z powodzeniem możemy nosić zarówno na formalnych spotkaniach, np. biznesowych, jak i innych ważnych uroczystościach, które wymagają oficjalnego stroju, ale nie aż tak bardzo eleganckiego jak frak czy smoking. Krawat sprawdzi się również w casualowych stylizacjach i to nawet tych luźniejszych, jak randka, ponieważ dopuszcza się zakładanie go nawet do takich spodni jak jeansy. Połączony z koszulą doda elegancji i wcale niekoniecznie musimy zakładać do niego marynarkę – w niektórych sytuacjach sprawdzi się także w połączeniu ze swetrem. Każdemu mężczyźnie krawat doda powagi oraz klasy. 

Aby krawat dobrze się prezentował, musi być dopasowany adekwatnie do pozostałych elementów garderoby. Do gładkiej i jednolitej koszuli możemy zdecydować się na krawat w ulubiony print i w ciekawych połączeniach kolorystycznych. Wzorzyste koszule zdecydowanie lepiej będą prezentować się z krawatami w jednym kolorze. 

Nie mniej istotna jest również długość krawatu oraz jego szerokość. Przede wszystkim powinien on sięgać do klamry przy pasku – nie może być ani krótszy, ani tym bardziej dłuższy. Jego szerokość najlepiej dopasować do klap od marynarki – wtedy cały outfit będzie prezentował się jednolicie, gustownie i estetycznie. Warto także wybrać krawaty z odpowiednich materiałów, np. jedwabnej grenadyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here