Pielęgnacja włosów – jak dbać o włosy, by były zdrowe?

0
449
Pielęgnacja włosów - jak dbać o włosy, by były zdrowe?

Pielęgnacja włosów jest często niedocenianym aspektem dbania o ich zdrowy i lśniący wygląd. Często nie starcza jedynie nałożenie odżywki, włosy i tak mogą się łamać czy mierzwić. Większość uszkodzeń włosów powstaje przy codziennych czynnościach, które nadwyrężają delikatne struktury włosa i sprawiają, że nie mogą być tak piękne, jak po wyjściu od fryzjera. 

Kluczowe elementy pielęgnacji włosów – czesanie i mycie

W przypadku pielęgnacji włosów, należy zwrócić uwagę na ich czesanie i mycie. Włosy należy rozczesywać przed umyciem, co pomoże w usunięciu pozostałości kosmetyków znajdujących się na nich, a potem dopiero jak wyschną. Dzięki temu można uniknąć wielu uszkodzeń, na które narażone są mokre włosy. Jednak przy włosach kręconych warto złamać tę zasadę, pozwoli to na zachowanie ładnego skrętu loków przy jednoczesnym uniknięciu efektu puszenia się. Należy wybrać szczotkę z naturalnego włosia lub grzebień o szeroko rozstawionych zębach. Przy wyborze szamponu, warto zamienić drogeryjny szampon na ten z naturalnymi składnikami. Często takie składniki występują w szamponach w kostce czy mydłach do włosów i brody. Należy również zadbać o temperaturę wody, która będzie letnia. Gorąca woda otwiera łuski włosów, przez co są zbyt podatne na uszkodzenia, dodatkowo dokłada się do zbyt intensywnego przetłuszczania się włosów. Po myciu włosy warto zawinąć w luźny turban z ręcznika, po czym delikatnie odcisnąć nadmiar wody. 

Odżywka i maska do włosów – czy warto ich używać?

Odżywki do włosów pozwalają na uzyskanie nawilżonych, błyszczących, miękkich i dobrze odżywionych włosów. Pielęgnacja włosów odżywką powinna następować po każdym ich umyciu, najlepsze będą do tego preparaty ze składnikami naturalnymi. Powinna być zostawiona na wilgotnych włosach na parę minut, a następnie dokładnie spłukana. Maska do włosów pozwala na intensywniejsze odżywienie włosów, warto ją stosować 1-2 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Należy nałożyć ją na umyte włosy na 5-10 minut, a następnie dokładnie spłukać. 

Jak wysuszyć włosy, by były zdrowe?

Podczas suszenia warto pozwolić na naturalne wyschnięcie włosów, przy czym należy unikać kładzenia się spać z mokrymi włosami, co może spowodować ich uszkodzenie. Przy konieczności skorzystania z suszarki, wybór modelu jest kluczowy w utrzymaniu włosów w dobrej kondycji. Musi mieć regulowaną temperaturę, opcję chłodnego nawiewu oraz funkcję jonizacji, a włosy suszyć należy w kierunku od nasady ku końców. Powietrze powinno być chłodne lub delikatnie ciepłe, dzięki czemu można uniknąć niszczenia się włosów i ich nadmiernego przesuszania. Można również suszyć włosy naprzemiennie – najpierw podsuszyć suszarką, następnie zostawić i ponownie użyć suszarki aż do momentu, w którym włosy nie będą suche. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj