Kuchnia to miejsce, gdzie na co dzień spędzamy dużo czasu. Powinna być więc nie tylko ładna, ale również praktyczna. O czym trzeba pamiętać rozpoczynając urządzanie kuchni?
Wygodny rozkład mebli kuchennych
Urządzanie kuchni wcale nie jest tak skomplikowane, na jakie może wyglądać. Wystarczy zapamiętać kilka ważnych zasad, aby stworzyć praktyczną przestrzeń kuchenną i to samodzielnie.
Pierwszym krokiem do stworzenia praktycznej kuchni jest rozplanowanie układu mebli. Istotna jest ich ilość, wielkość i rozmieszczenie. Początkowo dobrze jest zaplanować ustawienie najważniejszych elementów, a więc sprzętu – lodówki, piekarnika, kuchenki z pochłaniaczem oraz zmywarki i zlewozmywaka. Zasady projektowania kuchni mówią, że ich ustawienie powinno uwzględniać kolejność przyrządzania jedzenia. Zgodnie z tym najlepiej z brzegu kuchni umieścić lodówkę, tuż obok zlewozmywak, a w dalszej części kuchenkę oraz piekarnik. Każdy z tych elementów musi znajdować się w zasięgu ręki, dzięki temu poruszanie się po kuchni będzie łatwiejsze, a gotowanie o wiele przyjemniejsze.
Odpowiednia ilość miejsca do przechowywania
Drugą ważną kwestią jest ilość przestrzeni przeznaczonej do przechowywania wszelkich akcesoriów kuchennych, artykułów spożywczych i oczywiście naczyń.
Kuchenne półki muszą być dostosowane do domowników, ilości wymienionych wcześniej rzeczy a nawet trybu życia osób korzystających z kuchni. Klasyczne szafki kuchenne na pewno będą idealnym rozwiązaniem w przypadku przechowywania dużych zapasów i rozmaitych przetworów, mogą nawet zastąpić spiżarnię. Duże szuflady sprawdzą się u osób, które cenią sobie wygodę, a umiejętnie zagospodarowane pozwalają na świetną segregację np. przypraw, sztućców czy herbat i ułatwiają utrzymanie porządku. W obu tych opcjach organizację przestrzeni ułatwiają przeróżne organizery oraz pojemniki do przechowywania. Witrynki wspaniale wyglądają, zwłaszcza z ustawioną wewnątrz barwną porcelaną bądź eleganckim szkłem, ale wymagają nieco więcej uwagi w kwestii utrzymania porządku. Szafki narożne to spora oszczędność miejsca, ale wygodne korzystanie z nich często oznacza konieczność montażu specjalnego systemu obrotowego, który ułatwi sięgnięcie do wnętrza szafki.
Niezbędne wyposażenie kuchni
Ostatnią, ale równie istotną rzeczą jest wyposażenie kuchni, którym zapełnia się szafki i które będzie ułatwieniem codziennych czynności. Podstawa to ostre noże, deski do krojenia, wygodne patelnie i garnki dobrane do rodzaju kuchenki, ale też mnóstwo mniej oczywistych gadżetów, jak np. duże misy, wszelkie półmiski i patery, formy do pieczenia, obieraki i wyciskarki, sitka i durszlaki oraz różne łopatki służące do gotowania. Te ostatnie powinny być dopasowane do rodzaju kupionych garnków, zupełnie inne są przeznaczone do tych z metalu, a inne do takich z powłoką ceramiczną czy teflonową.