Beton, czyli mieszanina cementu, piasku i wody jest używany w wielu zadaniach. Zazwyczaj służy jednak do tworzenia konstrukcji budowlanych, jednak beton ma również zastosowanie w innych dziedzinach życia – może być również elementem dekoracyjnym lub tworzywem wykorzystywanym w działalności rękodzielniczej. Jak jednak wygląda praca w betoniarni? Kiedy warto zakupić przemysłowo wykonany beton, a kiedy można zmieszać go samodzielnie? Dlaczego w betoniarni znaleźć można różne rodzaje betonu i czym się one różnią?
Jak wygląda produkcja betonu w przedsiębiorstwie?
Betoniarnia Śląsk zajmuje się produkowaniem betonu o różnych parametrach. Jest on mieszany w przemysłowych samochodach i tworzony z najwyższą starannością. Jeśli chodzi o sam proces produkcji, polega on na odpowiednim wymieszaniu wszystkich składników, które zawierają się w konkretnej mieszance. Każda produkowana mieszanka różni się właściwościami i jest przeznaczona do innych projektów budowlanych. Mieszanki, które mają być na wolnym powietrzu, zawierają składniki utwardzające, które zabezpieczają je przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Innego typu beton należy zastosować na stropy, a inny znajdzie zastosowanie w czasie murowania ścian. Betoniarnia Śląsk powinna udzielić również porady potencjalnym klientom na temat tego, jaka mieszanka będzie dla nich najlepszym rozwiązaniem. Beton w siedzibie przedsiębiorstwa jest wstępnie mieszany, a następnie w czasie podróży do miejsca docelowego użycia jest ciągle w ruchu. Kierowcy samochodów tego typu muszą dbać o to, by nawet szybko wiążąca mieszanka była ciągle miksowana. W przeciwnym razie nie tylko beton będzie do wyrzucenia, ale może również dojść do uszkodzeń samochodu. Dlatego równie ważne jest wyczyszczenie zbiornika po wylaniu całości mieszanki. Dzięki temu można bezproblemowo obsłużyć następnego klienta.
Samodzielnie zmieszany beton – czym różni się od przemysłowej mieszanki?
Oczywiście jeszcze kilkadziesiąt lat temu usługi świadczone przez przedsiębiorstwa takie jak betoniarnia Śląsk nie były w użyciu. Wiele osób zdobyło umiejętność samodzielnego tworzenia mieszanki cementu, wody i piasku. Jednak beton przemysłowy zawiera również inne składniki, które wpływają na jego twardość, odporność na warunki atmosferyczne, czy nawet szybkość wiązania. Dlatego oczywiście można samodzielnie stworzyć beton, zarówno przy użyciu betoniarki, jak i nawet wiaderka i łopatki, jednak nie osiągnie on takich parametrów, jak ten przemysłowy.
Pomysły na wykorzystanie betonu w pracach rękodzielniczych i dekoracyjnych elementach
Beton może być wykorzystywany zarówno w czasie prac budowlanych, ale również w czasie tworzenia rękodzieła, samodzielnych drobnych napraw, czy tworzenia dekoracji. W tym wypadku oczywiście samodzielne tworzenie mieszanki ma sens, ze względu na małą ilość potrzebną do tych zastosowań. Z betonu można wykonać piękne donice, dróżki w ogrodzie czy nawet podkładki pod kubek na stół. Ozdoby tego typu wpisują się w minimalistyczny trend w wystroju wnętrz.