Rosół – król wszystkich zup – jak go ugotować?

0
371
Rosół - król wszystkich zup - jak go ugotować?

Aromatyczny, gorący, złocisty i kojarzący się nierozerwalnie z domem rodzinnym – rosół. Przez wielu jest uważany za króla wszystkich zup i nie ma w tym ani grama przesady, w końcu na bazie rosołu można stworzyć niemalże każdą inną: pomidorową, zupy-kremy, grzybową i wiele innych. Jednak jak przygotować rosół, by zachwycał smakiem?

Trudna sztuka gotowania tradycyjnej zupy

Choć rosół jadł chyba każdy, wiele osób nie potrafi przygotować go tak, by oferował odpowiedni smak i aromat. Niektórzy narzekają, że zupa nie jest dość słona, inni – że brakuje jej klarowności. Trudno jest znaleźć odpowiedni przepis, który sprawdziłby się w każdej sytuacji i odpowiadał każdemu.

Poniżej prezentujemy ogólne uwagi, które mogą pomóc w przygotowaniu wymarzonego rosołu, zachwycającego smakiem. Warto dokładnie zastosować się do naszych rad: w ten sposób można bowiem przygotować pyszny, aromatyczny rosół przy minimalnym wysiłku.

Jakie mięso wybrać do rosołu?

Tę złocistą zupę można przygotować na bazie kilku rodzajów mięsa – wołowiny, drobiu czy królika. Podczas gdy ten pierwszy rodzaj mięsa sprawdzi się idealnie, jeśli oczekujemy od zupy wyraźnego, intensywnego smaku, dwa pozostałe – będą doskonałym wyborem, gdy zależy nam na delikatnym aromacie. 

W przypadku doboru mięsa do rosołu, wszystko zależy zatem od indywidualnych preferencji. Można zdecydować się na bardziej wyrazistą opcję zawierającą wołową porcję rosołową lub delikatniejszy w smaku rosół drobiowy. Dobrym pomysłem jest także wymieszanie obydwu typów mięsa – wówczas uzyskujemy zupę o wyjątkowym, pysznym smaku, nie zbyt mocną, ale też nie za delikatną.

Dodatkowe składniki – co umieścić w garnku?

Oprócz mięsa, w garnku należy umieścić szereg warzyw i przypraw. Absolutną podstawą dla smacznego rosołu jest włoszczyzna – marchewka, seler, por, pietruszka. Niektórzy dodają do garnka również kapustę pekińską, jednak ta opcja jest dobrym wyborem tylko dla wielbicieli słodkiego rosołu.

Ponadto, świetnym wzbogaceniem smaku rosołu jest także cebula – najlepiej podpalona nad palnikiem kuchenki (lub, w przypadku jej braku, zapalniczką). Nie można zapomnieć również o przyprawach: przydatne będzie ziele angielskie, liść laurowy, sól oraz pieprz. Choć niektórzy decydują się również na dodanie kostek rosołowych, ostrej papryki czy czosnku – w przepisie na tradycyjny rosół nie ma dla nich miejsca.

Sztuka gotowania rosołu krok po kroku

Po przygotowaniu wszystkich składników można przejść do tworzenia rosołu. Jest to prawdziwa sztuka, a prawdziwej, pełnej aromatu zupy nie da się przygotować w pół godziny. Wszystkie składniki zalewamy zimną wodą i rozpoczynamy powolny proces gotowania zupy. To bardzo ważne, by smak i aromat wydobywały się z warzyw oraz mięsa stopniowo – dlatego zalecane jest używanie małego ognia (lub niskiego stopnia mocy na kuchence indukcyjnej). 

Jako że rosół jest przygotowywany stopniowo – garnek można zastąpić również wolnowarem. Warto sprawdzić wolnowar przepisy, bowiem to właśnie z pomocą tego naczynia można przygotować jeden z najpyszniejszych, najklarowniejszych rosołów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj