Zanieczyszczenie plastikiem – czym nam grozi i jak z nim walczyć?

0
208
Zanieczyszczenie plastikiem - czym nam grozi i jak z nim walczyć?

Świadomość zmian klimatycznych wywołanych globalnym ociepleniem dotarła do większości społeczeństwa dopiero wtedy, kiedy pogoda stała się nieprzewidywalna również w naszej strefie klimatycznej. Susze, upały, a nawet tornada – zjawiska te uświadomiły nam, że trzeba podjąć odpowiednie działanie, zanim będzie za późno. Niestety, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że równie poważnym problemem jest zanieczyszczenie planety plastikiem. Jakie skutki niesie za sobą taki stan rzeczy? Jak mu przeciwdziałać?

Dlaczego zanieczyszczenie plastikiem jest groźne?

Plastik uznawany jest za zagrożenie nie tylko dlatego, że produkuje się go w ilości ponad 400 mln ton rocznie, ale również dlatego, że bardzo wolno się rozkłada, a w trakcie tego procesu tworzywo sztuczne zmienia się w cząsteczki mikroplastiku, które przenikają do gleby, do wód, a nawet do powietrza. Nie trudno wyobrazić sobie zatem, jaka jest droga od butelki plastikowej leżącej na wysypisku, do naszego organizmu – możemy wchłaniać mikroplastik choćby za pośrednictwem żywności. Problemem jest również sama produkcja plastiku, w trakcie której zużywane są zasoby naturalne, a emitowany jest dwutlenek węgla pogarszający globalne ocieplenie. Czy możemy walczyć ze zjawiskiem zanieczyszczenia plastikiem?

Jak zmniejszyć zużycie plastiku?

Plastik otacza nas zewsząd, spotykamy go na każdym kroku. Niekiedy uniknięcie korzystania z produktów plastikowych wydaje nam się niemożliwe, na przykład w przypadku produktów płynnych, pakowanych w butelki. Często jednak plastik da się zastąpić czymś przyjaźniejszym dla środowiska, jak chociażby szkło czy papier. Można również redukować ilość zużywanego plastiku, skupiając się na jednym z głównych źródeł tego typu odpadów w każdym domu – na butelkach wody pitnej. Optymalne nawadnianie organizmu jest bardzo ważne, jednak nie musimy kupować każdego dnia butelkowanej wody mineralnej. Woda zdatna do picia znajduje się w naszych kranach, choć przed spożyciem z reguły wymaga ulepszenia w zakresie jej jakości i walorów smakowych czy zapachowych. Jest to możliwe dzięki filtrom wody, które oczyszczają wodę z kranu z chloru, metali ciężkich, pestycydów i wszelkich zanieczyszczeń mechanicznych.

Filtry wody a zużycie plastiku

Jak ma się zastosowanie filtrów wody do zmniejszenia zużycia plastiku? Filtry wody można montować w dzbankach i butelkach. Te pierwsze przydadzą się w domu, gdzie filtrowaną wodę można wykorzystywać do picia i gotowania. Przygotowane na bazie wody filtrowanej napoje będą nie tylko smaczniejsze, ale też bardziej aromatyczne. Z kolei poza domem można korzystać z butelek z filtrem. Rozwiązanie to ma wiele zalet praktycznych, nie tylko ekologicznych. Po pierwsze pozwala sporo zaoszczędzić, gdyż jeden filtr wystarcza na oczyszczenie aż 150 litrów wody kranowej. Po drugie, taką butelkę można napełnić dosłownie w każdej łazience czy kuchni, dlatego nie musimy martwić się o zakup wody do szkoły dla dziecka czy zakup wody na siłownię. Wystarczy, że mamy przy sobie butelkę wielokrotnego użytku, która przefiltruje dla nas każdą ilość płynu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj