Pompa hydrauliczna jako serce maszyny budowlanej. Jak dbać o pompę hydrauliczną?

0
493
Pompa hydrauliczna jako serce maszyny budowlanej. Jak dbać o pompę hydrauliczną?

Hydraulika siłowa to technologia, która towarzyszy człowiekowi w wielu branżach. Właściwie cały przemysł opiera się na maszynach budowlanych, które funkcjonują właśnie dzięki działaniu tego systemu. Posiadają one szereg cech, które znacząco ułatwiają pracę. Przede wszystkim są w stanie przenosić ogromne ciężary, a mimo wszystko, ich ruchy nie tracą na precyzji. Dodatkowo urządzenia te potrafią pracować długie godziny bez ustanku, co znacząco wpływa na czas wykonania przedsięwzięć.

Na funkcjonowanie maszyn budowlanych pogoda i czynniki zewnętrzne nie ma większego wpływu. Deszcz, wiatr, błoto czy piasek nie powodują, że maszyna musi zaprzestać działania. Dzięki uniwersalności urządzenia opierające się na hydraulice siłowej są wykorzystywane w wielu branżach. Koparki, dźwigi, prasy hydrauliczne, maszyny rolnicze- to tylko niewielki odsetek maszyn, które wyręczają człowieka w pracy. 

Podstawowe funkcje pompy hydraulicznej

Sama budowa pompy hydraulicznej nie należy do skomplikowanych. W szczególności mechanizm pompy zębatej, która obecnie jest najczęściej wybieranym rodzajem. W jej skład wchodzą jedynie :

  • koła zębate
  • pokrywa
  • pilot
  • korpus
  • przełącznik hydrauliczny.

Fakt, że budowa pompy nie jest zbyt złożona nie powinien jednak usypiać naszej czujności. Pompa hydrauliczna to podzespół, który wykonuje pracę praktycznie cały czas. W momencie gdy silnik maszyny zostaje włączony, pompa zaczyna funkcjonować i działa ciągle do momentu jego wyłączenia. Nawet kiedy maszyna stoi, ale ma włączony silnik, pompa nie odpoczywa. To powoduje większe zużycie elementów w pompie. Dlatego tak ważne jest aby regularnie serwisować pompy hydrauliczne

Głównym zadaniem pompy jest przemiana energii mechanicznej w hydrauliczną. Pompa otrzymuje impuls energetyczny, wytworzony przez silnik spalinowy lub elektryczny i przekazuje go w postaci czynnika roboczego dalej. Czynnikiem roboczym zwykle jest olej lub płyn hydrauliczny, który jest rozprowadzany przez pompę po całej instalacji, poprzez połączone ze sobą przewody hydrauliczne. Po drodze pobudza do działania poszczególne elementy układu, sprawiając, że maszyna pracuje. 

Awaria pompy hydraulicznej i co dalej ? 

Gdy pojawi się awaria, najważniejsze aby jak najszybciej zareagować. Głośna praca urządzenia, zwiększone obroty silnika, spadek mocy – to mogą być objawy wskazujące na to, że coś jest nie tak. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych i wezwać pomoc. Serwisanci to wykwalifikowani specjaliści, więc z pewnością lepiej określą co jest nie tak niż gdybyśmy mieli sami diagnozować problem. Usterka może być większa lub mniejsza, ale z reguły po przeprowadzeniu oględzin, okazuje się, że pompa musi być zabrana na warsztat. Tam dokonuje się regeneracji urządzenia. Cały proces może potrwać jakiś czas, więc firmy oferujące taką usługę, w swojej ofercie mają również możliwość zakupu pompy, która została wcześniej zregenerowana. Taka pompa to bardzo dobra alternatywa do zakupu nowego podzespołu. Producenci oferują różne marki, jak na przykład : Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth. Najpopularniejsze modele to : 

  •  pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Czy opłaca się kupno nowej pompy hydraulicznej ? 

Pompy hydrauliczne to elementy solidne, ale poprzez nieustanną pracę może zdarzyć się tak, że przegapimy odpowiedni moment na poprawki techniczne. Kiedy stajemy w obliczu rozległej awarii i konieczne jest aby pompa została wymieniona można rozważyć dwie opcje. Zakup nowej części lub już wspomnianej pompy po regeneracji. Podejmując decyzję najlepiej dopasować ją do możliwości jakie w danym momencie posiadamy. W szczególności trzeba wziąć pod uwagę aspekt finansowy. Nowa pompa hydrauliczna to koszt, który sięga nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście taka pompa będzie nam służyć przez lata, ale jeśli nie mamy tak wysokiej kwoty ciężko kierować się tym czynnikiem. Dodatkowo czas oczekiwania na nowy element może być dość długi. To dlatego, że nowa pompa zazwyczaj sprowadzana jest z zagranicy. Przy podejmowaniu współpracy, podpisując umowę, wykonawca deklaruje się do zakończenia określonych prac w wyznaczonym terminie. W przeciwnym razie zobowiązany jest do zapłacenia kary finansowej, która zwykle jest dość wysoka. W momencie, gdy przestaje działać pompa hydrauliczna, cała maszyna jest niezdolna do użytku, a więc i cały postęp prac znacząco zwalnia. Wydłużone oczekiwanie na dostarczenie sprzętu może więc spowodować niewywiązanie się z umowy. Efektem jest wzrost wydatków, bo oprócz kwoty za pompę, płacimy również karę. Jeżeli nie dysponujemy takimi pieniędzmi, lub zwyczajnie nie chcemy przeznaczać ich aż wiele na ten cel, dobrym rozwiązaniem może okazać się pompa po regeneracji. Odnowiony w ten sposób podzespół jest w stanie pracować bez zarzutu długi czas. Co więcej, producent udziela sześciu miesięcy gwarancji. Koszt takiej pompy jest też znacząco niższy i sprzęt dostępny jest od zaraz, a odpowiednie serwisowanie dodatkowo wydłuży czas użytkowania. Na rynku jest wiele możliwości wyboru, ważne aby wybrać taki serwis, który specjalizuje się w tego typu działalności. Dobrze by było zwrócić uwagę na to, jak długo dana firma udziela takich usług.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj